Гостинний двір потребує невідкладного завершення протиаварійних робіт

Tool items

У Києві на Контрактовій площі представники столичної влади, Міністерства культури та інформаційної політики, Національного заповідника «Софія Київська», громадськості та медіа обговорили шляхи завершення протиаварійних робіт на пам’ятці культурної спадщини національного значення – Гостинний двір.

Основна мета зустрічі – запобігти руйнації пам’ятки, що перебуває в аварійному стані, а також обговорити подальшу долю Гостинного двору як майбутнього музейно-виставкового простору у столиці. Наразі ця будівля потерпає через несприятливі природні чинники, більша частина об’єкта перебуває в незаконсервованому стані. Початок повномасштабного вторгнення рф в Україну вніс свої корективи, й протиаварійні роботи на цьому об’єкті не були завершені.

Зараз Гостинний двір перебуває в управлінні Міністерства культури та інформаційної політики. Згідно з проєктно-кошторисною документацією протиаварійні та консерваційні роботи були оцінені в 33 млн грн за цінами 2021 року. На сьогодні вже виконано 50% робіт, хоча Міністерством профінансовано лише понад 9 млн грн. Йдеться винятково про консерваційні роботи.

«Реставраційні роботи в Гостинному дворі можливі лише після завершення війни. Проте ми не маємо втратити цей об’єкт. Маємо зберегти нашу культурну спадщину, ідентичність, духовність. Ми повинні знайти спосіб зберегти цю унікальну пам’ятку», – сказав т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Міністерство культури та інформаційної політики отримало звернення від столичної влади з пропозицією передати Гостинний двір у комунальну власність Києва для його збереження. Місто готове виділити кошти на протиаварійні та консерваційні роботи Гостинного двору за умови його передачі у власність громади.

«На сьогодні будівля Гостинного двору перебуває в аварійному стані та потребує негайних першочергових протиаварійних робіт. Відсутність гідроізоляції, неглибоке залягання метро під будівлею можуть призвести до руйнування пам’ятки та створення загрози техногенного характеру. Київська влада неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України щодо передачі Гостинного двору громаді, аби мати змогу проводити необхідні роботи з порятунку цього об’єкта, що є домінантою Контрактової площі та має знову стати окрасою стародавнього Подолу», – підкреслила Ганна Старостенко.

Вона також додала, що бачить на цьому місці великий музейно-виставковий простір, де б розмістився Музей історії міста Києва.

«Понад 20 років тому цей музей був позбавлений свого приміщення, а саме Кловського палацу, який забрали у громади міста, і тепер там розміщується інша державна інституція, а понад 300 об’єктів музейного фонду не експонуються», – зауважила Ганна Старостенко.

Своєю чергою директорка Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Марина Соловйова розповіла про бачення майбутнього Гостинного двору.

«Сьогодні, коли наша країна бореться за свободу та незалежність, відродження Гостинного двору набуває нового значення. Його історія сягає далекого 1813 року. Зберігаючи Гостинний, ми зберігаємо пам’ять про наше місто і країну. Показуємо світу, що Україна – це земля багатої культури та історії. Саме тут, у цій величній будівлі, має бути створено «Київський Лувр» – скарбницю української і світової культури, де кияни та гості столиці зможуть насолодитися мистецтвом і красою. Він стане символом нашого міста, символом незламного духу українського народу і нашої європейської ідентичності», – сказала Марина Соловйова.

Нагадаємо, що зараз Гостинний двір перебуває в управлінні Міністерства культури та інформаційної політики. Із травня 2021 року Гостинний двір є пам’яткою національного значення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 2021 року № 506 «Про зміну категорії пам’яток культурної спадщини», охоронний номер 260097/1. Із 26 серпня 2021 року Гостинний двір під державною охороною. До повномасштабного вторгнення на об’єкті проводили роботи з порятунку та відновлення Гостинного двору як унікальної культурної пам’ятки в самому серці історичного Подолу.

Кілька років місто разом із громадою боролося за те, щоб передати об’єкт від орендаря в державну власність із подальшою передачею громаді міста для відновлення і збереження. Коли нарешті Гостинний двір повернули в державну власність, Уряд залишив його в управлінні Міністерства попри попередні домовленості про передачу об’єкта у власність громади.

-A A +A

Читайте також

Розширений пошук

  • Про дострокове припинення повноважень депутата Київської міської ради Порайка А.М.
  • Про звернення Київської міської ради до Комплексу відпочинку «Пуща-водиця» Державного управління справами щодо відмови від права постійного користування на земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:78:318:0003 на вул. Вишгородська, 150 у Оболонському районі міста Києва
  • Про зміну назви комунального підприємства «ЛІК» м. Києва» та реорганізацію шляхом приєднання комунального підприємства «МІСЬКИЙ МАГАЗИН» виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації)
  • Про проведення перевірки належного виконання умов договорів оренди, позички та охоронних договорів укладених щодо комунального майна територіальної громади міста Києва, здійснення контролю за використанням такого майна, орендарем чи користувачем (позичальником) якого є релігійні організації (об’єднання), керівний центр (управління) яких
  • Про особливості звільнення самовільно зайнятих та самовільно забудованих релігійними організаціями (об’єднаннями), керівний центр (управління) яких знаходиться за межами України в державі, яка законом визнана такою, що здійснила військову агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України, чи які мають канонічні та
  • Про надання ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ НАУКОВО-ВИРОБНИЧОМУ ЦЕНТРУ «ЄВРОДІМ» дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для розміщення, обслуговування об'єктів транспортної інфраструктури (заїзди/виїзди) на перетині вулиць Старонаводницької та Лаврської у Печерському районі міста Києва (
  • Про надання ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГІЛЬДІЯ НЕРУХОМОСТІ» дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення, обслуговування об'єктів транспортної інфраструктури (заїзди/виїзди) на просп. Валерія Лобановського, 116 у Голосіївському районі міста Києва (776473016)
  • Про надання ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГІЛЬДІЯ НЕРУХОМОСТІ» дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення, обслуговування об'єктів транспортної інфраструктури (заїзди/виїзди) на просп. Відрадному, 105 у Солом'янському районі міста Києва (472013612)
  • Про надання ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГІЛЬДІЯ НЕРУХОМОСТІ» дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення, обслуговування об'єктів транспортної інфраструктури (заїзди/виїзди) на просп. Відрадному, 105 у Солом'янському районі міста Києва (572001061)
  • Про надання ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕСТ ОЙЛ ГРУП» дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення, обслуговування об'єктів транспортної інфраструктури (заїзди/виїзди) на вул. Академіка Заболотного, 174-а у Голосіївському районі міста Києва (370188786)