Символіка міста

Герб Києва — геральдичний символ столиці України міста Києва, затверджений рішенням Київської міської ради № 57 від 18 квітня 1995 року.

Опис: срібний Архангел Михаїл із вогняним мечем та щитом із хрестом на синьому щиті.

Завантажити png

Історія герба міста

Поява міського герба пов’язується з отриманням Києвом самоврядуваня за магдебурзьким правом. За останніми дослідженнями, Київ отримав магдебурзький привілей 1494 року. Проте, дані про герб у грамоті не згадувалися.

Зображення герба Києва відоме з печаток міста починаючи з XVI ст. На найдавнішій виявленій з них у заокругленому щиті зображено лук зі стрілою, який натягують дві висунуті з хмари руки. [іл. 1] Дослідник Кость Антипович датував цю печатку з гербом міста приблизно 1500 роком, хоча є припущення, що цей документ виставлено 1544 року. Аналогічне зображення фігурує й на інших печатках того часу. [іл. 2] Ймовірно, такий герб символізував порубіжне значення Києва, жителі якого постійно захищалися від нападів ворогів, переважно степовиків.

Подібний сюжет – дві руки натягують лук зі стрілою – міститься в гербовнику Конрада Ґрюненберґа, датованому 1480-ми роками. Це кольорове зображення підписане як герб «короля Русі, який є васалом хана» (König von Russen gehört unter kan). [іл. 3] Схожість цього герба із міським київським доволі очевидна, тому можна припустити, що такий символ міг використовуватися в Києві й раніше, ще у XVI ст.

На печатках XVIІ–XVIІІ ст. сюжет герба на печатках видозмінюється і замість лук вже фігурує куша (арбалет). [іл. 4, 5] Герб з кушею пробув київським гербом аж до XVIII століття. Його зображення зафіксоване на міських хоругвах XVII століття, що зберігається у Трофейній колекції Військового музею Стокгольма.

Натомість гербом Київської землі слугував янгол чи архангел. Так, Київське воєводство у складі Речі Посполитої мало такий герб: червоний щит із зображенням срібного ангела з опущеним додолу мечем і піхвами. [іл. 6]

Герб зі срібним Архангелом Михаїлом у синьому полі 1782 року затверджено як символ міста Києва. [іл. 7] Архангел вважався у народі оборонцем-покровителем міста.

У 1969 році було затверджено як герб міста зображення квітки каштана з листочками, лук та радянську атрибутику. [іл. 8]

18 квітня 1995 року Київською міською радою народних депутатів прийнято рішення «Про герб міста Києва», яким затверджено опис герба міста Києва із зображенням Архангела Михаїла у синьому щиті. На сьогодні вживаються два різні варіанти зображення герба. [іл. 9, 10]

Різні варіанти старих символів Києва тепер використовують частини Збройних Сил України. Наприклад, 26 окремий стрілецький батальйон вживає нарукавний знак із версією найдавнішого міського герба. [іл. 11]

«Як тебе не любити, Києве мій!» — пісня композитора Ігоря Шамо на слова поета Дмитра Луценка, написана в 1962 році.

З листопада 2014 року офіційний гімн Києва. Вперше вона прозвучала 27 травня 1962 року.

Завантажити mp3

Текст

Гімн у виконанні

Завантажити mp4

Історія

Пісню про Київ замовили Шамо і Луценку до Дня міста Києва. Вперше вона прозвучала 27 травня 1962 року. Музику Ігор Шамо написав за одну ніч, а вірші до пісні Дмитро Луценко складав майже місяць.

Першим виконавцем пісні став популярний баритон, на ту пору соліст Київського оперного театру Юрій Гуляєв.

Пісню включали до свого репертуару відомі співаки, зокрема, Микола Кондратюк і Дмитро Гнатюк. 2008-го дует «Барселона» після блискучого виконання пісні «Києве мій» отримав «срібло» на конкурсі «Нова хвиля» в Юрмалі.

У 2011-му був виданий альбом українських пісень у виконанні Юрія Мамчука «The Heart of Ukraine», до якого, серед інших, увійшли пісні «Як тебе не любити, Києве мій!», «Рідна Мати Моя», «Дивлюсь я на небо».

2012 року «Укрпоштою» здійснено спецгасіння на художньому немаркованому конверті з нагоди 50-річчя написання пісні «Як тебе не любити, Києве мій».

Прапор міста Києва - це оздоблене золотою смугою з бахромою блакитне полотнище із зображенням у центрі постаті Архангела Михаїла

Завантажити png

Історія прапора міста

Розширений пошук

  • Про реорганізацію комунального некомерційного підприємства «Київська міська студентська поліклініка» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
  • Про внесення змін до Міської цільової програми забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2022-2024 роки, затвердженої рішенням Київської міської ради від 14 липня 2022 року № 4889/4930
  • Про реорганізацію комунального некомерційного підприємства «Київський міський консультативно-діагностичний центр» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
  • Про затвердження програми посилення інституційної спроможності місцевого самоврядування та залучення громади до прийняття рішень в місті Києві на 2025 – 2027 роки
  • Про внесення змін до міської цільової програми «Підтримка та розвиток галузі охорони здоров’я столиці» на 2024 – 2025 роки
  • Про надання ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ «ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення, експлуатації та обслуговування комплектної трансформаторної підстанції на вул. Максименка Федора в Оболонському районі міста Києва (561301655) 
  • Про надання КИЇВСЬКОМУ КОМУНАЛЬНОМУ ОБ’ЄДНАННЮ ЗЕЛЕНОГО БУДІВНИЦТВА ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ МІСТА «КИЇВЗЕЛЕНБУД» земельної ділянки в постійне користування для створення, утримання та експлуатації зелених насаджень загального користування на площі Оболонській, 1-3 в Оболонському районі міста Києва (675603994) 
  • Про надання Київському комунальному об’єднанню зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» земельної ділянки у постійне користування для обслуговування та експлуатації парку відпочинку «Протасів Яр» на вул. Протасів Яр та вул. Миколи Амосова у Солом'янському районі міста Києва (373984528) 
  • Про надання КИЇВСЬКОМУ КОМУНАЛЬНОМУ ОБ'ЄДНАННЮ ЗЕЛЕНОГО БУДІВНИЦТВА ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ ЗЕЛЕНИХ НАСАДЖЕНЬ МІСТА «КИЇВЗЕЛЕНБУД» земельних ділянок в постійне користування для утримання та благоустрою зелених зон і зелених насаджень та обслуговування території скверу біля кінотеатру «Кіото» між вул. Ореста Левицького та вул. Мілютенка у Деснянському
  • Про  укладення на новий строк з приватним акціонерним товариством «ПОЛЮС» договору оренди земельної ділянки від 26 вересня 2014 року № 135 (зі змінами) для розширення оптової бази з адмінбудинком і будівництва та обслуговування гостьової автомобільної стоянки та майданчика для торгівлі сезонними овочами на вул. Електротехнічній, 18 у Деснянському